Jdi na obsah Jdi na menu
 


Včela medonosná

27. 10. 2008

Včela  medonosná

Apis mellifera L.

kmen: členovci, třída: hmyz, řád: blanokřídlí, čeleď: včelovití

Její tělo se skládá ze třech hlavních částí - hlava, hruď, zadeček. Tyto části jsou od sebe oddělené zúžením, které jim umožňuje pohyblivost.

Hlava: na hlavě jsou dvě složené a tři jednoduché oči. Na tykadlech se nachází mnoho smyslových orgánů, pomocí kterých včela dovede vnímat čichová a hmatová podráždění. Tykadla samiček se skládají z 12 článků, u trubce ze 13. 

Hruď :má hlavní funkci jako nosič orgánů pohybu - křídel a nohou. 

Nohy: včela má 3 páry nohou. Nejdůležitější jsou zadní, na kterých má včela umístěné sběrací košíčky, do kterých sbírá pyl.

Křídla: včela má na každém boku hrudní části jeden pár blanitých křídel , která jsou na povrchu pokrytá množstvím drobných chloupků, okem běžně neviditelných. Přední křídla jsou větší než zadní.  Včela je má neustále napjatá. Pohyb křídel je tak rychlý, že není možné sledovat jednotlivé kmity. Letící včela spojí zadní křídlo s předními háčky ve sponě. Vytvoří tak souvislou trojúhelníkovou plochu. Po skončení letu a návratu křídel do normální polohy v klidu se háčky posunutím předního křídla přes zadní samy vypnou. Pohyb křídel nahoru a dolů ve tvaru osmičky zajišťují hrudní svaly.

Zadeček: V zadečku včely jsou uložené zažívací orgány, medový váček, jedová žláza, vzdušné vaky a žihadlo. Je pohyblivě spojen s hrudní částí. Žihadlo na konci zadečku je duté, napojené na jedový váček. Na konci má háček, který znemožňuje po bodnutí jeho vytažení z rány. Včela si tak po bodnutí vytrhne žihadlo i s jedovým váčkem a následně umírá. Po vytržení žihadla dochází ještě po nějakou dobu k vypouštění jedu do rány, což zvyšuje účinek bodnutí. Pokud má člověk žihadlo v ráně, v žádném případě ho nesmí vytahovat tak, že by ho uchopil za jedový váček, neboť by si tím vymáčkl zbytek jedu ve váčku do rány. Žihadlo je nutno vyškrábnout tenkým předmětem. 

Vývoj včely:

1. Vajíčko
2. Larva
3. Předkukla
4. Kukla
5. Dospělec (imago)

 

Včely žijí ve společnosti, kterou nazýváme včelstvo. Včelstvo je zpravidla složeno z jedné matky, mnoha dělnic, a určitého množství trubců, závisejícího na síle včelstva, dostupnosti bílkovinné potravy (pylu) a roční době.  Jednotliví členové včelstva jsou na sobě závislí tak, že jeden bez ostatních nedovede plnit svou funkci a následně zahyne Mezi včelami funguje dokonalá dělba práce:

Matka - její úlohou je klást vajíčka, čímž zabezpečuje obnovu včelstva
Trubec - jejich úlohou je oplodnit mladé matky; v případě potřeby pomáhají zahřívat včelí plod, díky své vyšší tělesné teplotě, než jakou mají dělnice
Dělnice - vykonávají pro včelstvo všechny ostatní potřebné práce, jako je: vyhledávání a přinášení potravy (nektar, medovice, pyl, voda), zpracovávání medu z nektaru a medovice, konzervování pylu, stavbu plástů, krmení matky, trubců a plodu, střežení vchodu do úlu, úklid a čištění, větrání a udržování správné teploty v úlu a řada dalších činností.

Den

Stádium

Činnost

po 2-3 hodinách

čistička

čistění buněk => příprava pro matku k zakladení

4.den

krmička

zásobování larev potravou

6.den

kojička

krmení matky mateří kašičkou

12.den

stavitelka

stavění včelího díla

18.den

strážkyně česna

střežení vchodu do úlu

21.den

létavka

dopravování potravy do úlu

        

Obrazek     Obrazek

Obrazek